NLP Sorular

Sık Sorulan Sorular...

 

NLP tanıtım seminerleriniz neden ücretsiz ?

NLP Tanıtım Seminerleri, NLP yi ülkemizde tanıtmak ve yaygınlaştırmak için sunmuş olduğumuz bir katkıdır. Tabiki bu aynı zamanda müşterilerimize de açılan bir kapıdır. Yaklaşık iki saat süren ve birçok değerli içeriğin sunulduğu tanıtım seminerlerinde insanlar eğitmenlerimizi ve NLP yi daha yakından tanıma olanağı ve sormak istediklerine yanıtlar buluyorlar. Bizi ilgisi olacağını düşündükleri insanlara tavsiye ediyorlar ve böylece kişisel yada kurumsal eğitim hizmetlerimizden faydalanmak isteyen insanlarla tanışma olanağımız oluyor. Elbette bir tanıtım semineri düzenlemek bizim için maddi, manevi yada zamansal bir külfeti beraberinde getiriyor. Yinede karşılıklı olarak kazançlı bir organizasyon düzenleyebiliyor olmaktan mutluyuz.

 

Sertifikalarınızın geçerliliği nedir ?

NLP Sertifika eğitimlerimizi, tüm dünyada kabul görmesi amacıyla en kapsamlı içerik ve en yüksek eğitim kriterlerlerini temel alarak gerçekleştiriyoruz. NLPAT den onaylı olarak verilen sertifikalarımız tüm dünyada kabul görür.

 

Yetkili NLP Trainer (Eğitmen) nasıl olunur ?

NLP Sertifika eğitimleri, dünyada tanınan NLP çatı üst kuruluşları tarafından yetkilendirilen enstitü ve eğitmenleri tarafından düzenlenir. Bu çatı üst kuruluşlarına bağlı olan NLP enstitüleri, NLP profesyonellerini yetiştirir. Yetkilendirme kriterlerini çatı üst kuruluşlarının resmi web sitelerinden veya nlp eğitim standartları sayfamızdan öğrenebilirsiniz. NLP Avrupa'nın birçok ülkesinde kurumlar tarafından geçerli terapi ve danışmanlık yöntemi olarak tanınır ve üniversitelerde NLP alanında bilimsel araştırmalar yürütülür. Bu, zaman içerisinde NLP nin sağlıklı ve bilimsel gelişiminin güzel bir göstergesidir ve bunda çatı kuruluşlarının yüksek eğitim kriterlerinin ve kalite denetiminin rolü büyüktür. Örneğin DVNLP den yetkili NLP eğitmeni olabilmek için en az 3 senelik sıkı bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekirken, ülkemizde bir kaç haftada "NLP uzmanı" yetiştiren enstitü sayısının artmış olması üzüntü verici. Eğitim Kalitesi FWW e.v. tarafından onaylanmış NLPAT yüksek eğitim standartlarında NLP eğitim ve danışmanlık hizmeti sunarak bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır.

 

Eğitim ücretlerinde indirim yapıyor musunuz ?

Evet . Eğitimlerimizi erkenden planlayabilmek bizim için çok önemli. Bu konuda bize yardımcı olan ve kaydını erkenden onaylayan tüm katılımcılara, erken kayıt indiriminden faydalanabilmelerini sağlıyoruz. Bitmedi... Kendi öğrencilik zamanımızda, kendimizi geliştirebileceğimiz kurs ve eğitim programlarının hep pahalı olmasından yakınırdık. Bu yüzden tüm öğrencilere, seminer yada eğitim ücreti üzerinden doğrudan indirim uyguluyoruz... Ayrıca, birden fazla kişi, yani grup olarak, mesela eşiniz yada yaşam partneriniz ile birlikte eğitime katılmanız durumunda yine özel katılım ücretlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca taksitlendirme seçenekleri konusunda muhasebe servisimiz size yardımcı olacaktır.

 

NLP teknikleri bilmenin yararları nelerdir ?

NLP, tanımından da anlaşılabileceği gibi, insanın günlük yaşamda, üzerinde bilinçli düşünmeden yani otomatik olarak izlediği zihinsel, duygusal ve davranışsal stratejik süreçleri ilk önce bilinçli hale getirir. Bunları fark eden kişi, yaşamındaki birçok sonucun, tesadüfen ortaya çıkmadığını anlar. Sonuçlar üzerinde bizzat ve nasıl etkili olabileceğini fark eden kişi, sorunlarını çözmede ve hedeflerine ulaşmada, sahip olduğu zihinsel, bedensel veya teknik potansiyeli, bilinçli ve etkili bir biçimde kullanmaya başlar. NLP günümüzde, kişisel veya kurumsal düzeyde, yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan bir dizi yöntemler sunar…

 

İş dünyası NLP den faydalanabilir mi?

Eski zamanlarda, başarılı olabilmek için fizyolojik (bedensel) veya teknik donanım (silah, araç, makine, bilgisayar…) açısından güçlü olmak yeterliydi. Kişisel veya kurumsal başarı için donanım günümüzde de önemli, ancak onu etkili bir şekilde kullanabilecek uzmanlaşmış bilgi ve becerileriniz (soft skills) yoksa, üzerinde eskimiş bir yazılımı bulunan bir bilgisayar gibi, verimsiz çalışmaya, belki de başarısız olmaya mahkumsunuz… NLP yi, mevcut kişisel veya kurumsal donanımın hedef odaklı çalışmasını sağlayan akıllı bir yazılıma benzetebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz bilgi, teknoloji ve haberleşme çağında işletmelerin kaderi, bünyesinde barındırdıkları her seviyeden personelin, insanlar arası ilişkileri sağlama ve başarıyla yönetebilme becerileriyle doğrudan ilişki içerisindedir. NLP nin sağladığı stratejik bilgi ve beceriler, kişiler arası iletişim süreçlerini inanılmaz derecede geliştirmede, etkili hedef planlaması yapmada, motivasyon geliştirmede, sorunları fırsata dönüştürmede, liderlikte, değişim ve gelişim süreçlerini akıllıca yönetmede yıllardır başarılı bir şekilde kullanılıyor. Kurumsal başarı, iyi bir ekip çalışması gerektirir... İyi bir ekip, başarılı bireylerden oluşur… Bireysel başarı, beyinde başlar!

 

En çok hangi meslek grubu NLP den faydalanabilir?

NLP kurucuları, başarıyı modelleme çalışmalarına, dünyanın en başarılı hekimleri gözlemleyerek başlanmıştır. İlaç veya neştere gerek kalmadan, sadece dili kullanarak insanlar üzerinde nasıl bu kadar etkili sonuçlar alabiliyorlar sorusu, NLP teknik repertuvarına önemli stratejik kaynaklar sağlamıştır. Eğitimlerimize katılan hekimler, öğrendikleri stratejilerle, hastalarıyla nasıl daha etkili iletişim kurabileceklerini, öğretmen ve konuşmacılar, sahneyi nasıl daha etkili kullanabileceklerini, satıcılar, müşterilerinin ihtiyaçlarına nasıl etkili cevap verebileceklerini, İK yöneticileri, insanı tanıma ve geliştirmede kullanılan hızlı ve etkili araçlar öğreniyorlar. Stratejik iletişimin fark yarattığı tüm meslek gruplarında NLP yi kullanmak mümkün. Birçok yönetici, kurumsal danışman ve insan kaynakları yöneticisi NLP araçlarından faydalanarak, kurumsal yapılanma, takım oluşturma, kalite yönetimi ve vizyon yaratma gibi alanlardaki etkinliğini geliştiriyor. Satış ve pazarlama departmanları, müşteri ilişkileri, şikayet yönetimi alanlarında da NLP her geçen gün daha yoğun kullanım alanı bulmakta.

 

NLP eğitimine katılanların profili nedir?

NLP Sertifika eğitim programları katılımcılarını temel olarak 3 gruba ayırabiliriz.

 • Bireysel gelişim amaçlı katımcılar: %40 "Kendimi geliştirmek istiyorum…"
 • Kendi uzmanlık alanlarında profesyonel gelişim: %30 "Mesleğimde kullanmak istiyorum…"
 • NLP alanında mesleki uzmanlaşma: %25 "NLP Uzmanı veya eğitmeni olmak istiyorum…"
 • Diğer: %5

NLP sertifika eğitim programlarımız için ön lisans koşulu aranmaktadır. 2012 istatistiklerimize göre katılımcıların mezuniyet derecesi:

 • Ön lisans: %8
 • Lisans: %54
 • Y.Lisans %18
 • Doktora: %14
 • Yrd Doçent: %3
 • Doçent: %2
 • Profesör: %1

 

Bu eğitimi almak isteyen kişiler eğitmen ve okul seçerken nelere dikkat etmeli?

Aşağıdaki linkten gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz:

http://www.nlpat.com/nlp/nedir/nlp_egitim_standartlari.html

NLP Kalite Standart

Eğitim kalitemiz, merkezi Almanya da bulunan FWW e.v. tarafından tescillidir.

 

 

Uluslararası tanınan en yüksek eğitim standartlarını temel alıyoruz.

 

 

Dünyanın en saygın NLP üst kuruluşu kabul edilen DVNLP'nin Türkiye'deki resmi üyesiyiz.

 

 

Bize Ulaşın